Mineral Laboratuvarı

 

    Ağır metal, metalik özellikler gösteren elementlerden oluşan,açık ve tam bir tanımlaması yapılmamış olan grupta bulunan elementlere verilen addır. Canlı organizmaların değişen miktarlarda "ağır metallere" gereksinimleri vardır. İnsanlar demir, kobalt, bakır, mangan, molibden ve çinko gibi ağır metallere ihtiyaç duyar. Aşırı düzeyleri organizmaya zarar verebilir. Diğer ağır metaller civa, kadmiyum ve kurşun gibi toksik metallerin organizmalar üzerinde bilinen yaşamsal ve yararlı etkileri yoktur ve zaman içinde vücutta birikmeleri insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Organik atıkların aksine ağır metaller bozunmadıkları için tehlikelidir.

    

 

     Mineral doğal şekilde oluşan, homojen, belirli kimyasal bileşime sahip inorganik kristalleşmiş katı bir maddedir. Mineraller canlı gelişimi için oldukça büyük öneme sahiptirler. Belli miktarlarda düzenli olarak vücuda alınması gereklidir. Yüksek miktarda tüketimleri sonucu vücudun çeşitli organlarında çeşitli hastalıklara yol açtıkları birçok araştırmacı tarafından vurgulanmıştır.

   

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mineral ve ağır metallerle ilgili olarak Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Tebliğinde üst limitleri belirtilmiştir. Kullanım sularında ise üst limitler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

     Laboratuvarımızda metal analizleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile gerçekleştirilmektedir. Yakın zamanda ise ICP-MS cihazı ile çoklu element analizlerine başlanacaktır.