PFAS

PFAS

PFAS

Per- ve polifloroalkil maddeler (PFAS), endüstrinin genelinde kullanılan binlerce sentetik kimyasalın büyük bir sınıfıdır. Çok güçlü kimyasal bağlardan biri olan karbon-flor bağlarını içerir. Bu özelliklerinden dolayı oldukça stabildirler ve ortamda uzun süre bozulmadan kalabilirler. Birçok PFAS, salınım kaynağından uzun mesafelere kadar yayılabilirler.

Yararlı özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin yoğun ısı altında stabildirler. Birçoğu aynı zamanda yüzey aktif maddelerdir ve örneğin su ve yağ itici olarak kullanılır. Bu özelliklerinden dolayı mutfak eşyaları üzerindeki yapışmaz kaplamalarda, kauçuk, silikon ve fırınlarda kullanılan kağıt ve kartonda, fast food kaplarında, ekmek, şeker ve yağlı gıda ambalajlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüm bu özelliklerine rağmen bazı PFAS'ların insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde biriktiği ve toksik etkilere neden olduğu bilinmektedir. Bazı PFAS üreme açısından toksiktir ve fetusun gelişimine zarar verebilir. Çeşitli PFAS insanlarda kansere neden olabilir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), PFOS, PFOA, PFNA ve PFHxS'nin serum kolesterolü, karaciğer, bağışıklık sistemi ve doğum ağırlığı üzerinde ki olumsuz etkilere neden olabileceği sonucuna vardı. Bu nedenle PFOS, PFOA, PFNA ve PFHxS için maksimum seviyeler, 7 Aralık 2022 tarihli (AB) 2022/2388 sayılı Yönetmelik aracılığıyla belirlenmiştir.

Nanolab Laboratuvarlar Grubu olarak, gıda ile temas eden madde ve malzemelerde LC-MS/MS cihazı ile PFAS maddelerini, mevzuata uygun tespit limitlerinde, tespit etmekteyiz.
26982