Ozon Salınım Testi

Ozon Salınım Testi

Ozon Salınım Testi

Halk sağlığı alanında kullanılan etkisini fiziksel olarak gösteren ürünlerin ruhsatlandırılmasına yönelik iş ve işlemler “Aktif Madde İçermeyen Biyosidal Ürünler Tebliği”ne göre Sağlık Bakanlığınca yürütülmektedir.

Bu kapsamda UV C ışınları ile havalandırma sistem dezenfeksiyonu, Hava (ortam) dezenfeksiyonu ve yüzey dezenfeksiyonu olmak üzere çeşitli şekillerde üretilen ve dezenfeksiyon yapan cihaz/sistemlerinin ilgili mevzuatlara gereğince izinlendirilerek piyasaya sunulması gerekmektedir.

Ozon Nedir?

Ozon gazı (O3), renksiz, 3 oksijen atomundan oluşan atmosferin üst katmanlarında yer alan bir gazdır. Gökyüzünün mavi renkli olmasının temel sebebidir. Ozon gazının asıl görevi, Dünya’yı Güneş kaynaklı zararlı mor ötesi ışınlardan korumaktır. Ozon havanın temizlenmesinde önemli rol oynar. Atmosferin üst katmanlarında UV ışınları sayesinde, alt katmanlarında yıldırım çakması sonucu oluşmaktadır.

Ozon Testi Hakkında Sağlık Bakanlığı Kararı

UV-C Cihaz/ Sistemlerinde ozon salınımının (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından iç ortamda insan maruziyeti için belirlenmiş ozon salınım limiti 0,05 ppm olarak belirlenmiştir.) ASTMD 4490-96(2)test metoduna göre 0.05 ppm limitinin altında olduğu akredite laboratuvarlardan alınacak belge ile kanıtlanmalıdır. Ozon salınımının limit üstünde olması durumunda ürünler “Biyosidal Ürün Yönetmeliği” Kapsamında değerlendirilecektir.

Araç klima sistemlerinde ve kişisel kullanım için üretilmiş manuel kullanılan muhtemel UVC dezenfeksiyon sistemleri bu uygulama içerisinde değerlendirilmemiştir.

Nanolab Laboratuvar Grubu olarak INDUSTRIA markamızla TS EN ISO 17025 standardına göre akredite olarak Ozon salınım testini gerçekleştirmekteyiz.

6358