Biyomekanik Testler

Biyomekanik Testler

Biyomekanik Testler

Medikal cihazların geliştirilmesinde metaller ve alaşımlar, seramikler, polimerler gibi malzemeler kullanılır. Medikal alanda kullanılan metalik implantlar, düzenli ve 3 boyutlu kristal bir yapıdadır. Özellikle kalça ve omuz implantları, sabitleme cihazları gibi yük taşıma amacıyla üretilirler. Seramik malzeme yaygın olarak diş implantlarında kullanılır. Metalik ve organik değillerdir, basınç dayanımları yüksek olmasına rağmen zayıf gerilme özelliği gösterir.

Polimerler ise organik malzemelerdir. kontrollü bozulma oranları ve üretim kolaylığı nedeniyle avantajlı kabul edilirler. Aynı zamanda polimer kullanılarak spesifik bir uygulama için istenilen şekil verilebilir. Ancak mekanik açıdan değerlendirildiğinde farklı bozulma mekanizmalarına sahip olmaları, aşınma kalıntıları göstermeleri ve sabit yükleme altında yorulmaları olumsuz yönleridir.

Medikal cihazlar, sağlık alanında Kullanıma sunulmadan önce birçok test ve kontrollerden geçer. bu çalışmalardan biri de Biyomekanik Testlerdir. Bir implantın çekme, sıkıştırma, kesme kuvvetlerine, varyasyonlara ve serbestlik derecelerine dayanma yeteneği ile aynı zamanda cihazın elastik modül, akma mukavemeti ve arızaya karşı uzama gibi mekanik özellikleri “Biyomekanik Test” kapsamında kontrol edilir.

Medikal cihazların, kalite ve sistem performansının test edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla uzman ekip ve yetkin laboratuvarlar ile çalışmak önemlidir. Nanolab Laboratuvarlar Grubu olarak Medikal Cihazlarda Biyomekanik Testler için hizmet vermekteyiz.
27026