Plastik Ürünlerin UV Maruziyeti

Plastik Ürünlerin UV Maruziyeti

Plastik Ürünlerin UV Maruziyeti

Plastik malzemeler, tüketici ürünleri kapsamında birçok ürün üretiminde kullanılmaktadır. Kullanım alanına uygun olan plastik malzemelerin seçilmesi için genel özelliklerinin değerlendirilmesi gerekir. Genel özelliklerin değerlendirilmesi sürecinde ışığa, ısıya ve suya maruz kalmanın neden olduğu bozulmaya karşı gösterilen direnç tespit edilmelidir. ASTM D4329-21 standardı kapsamında Floresan Ultraviyole (UV) Lamba Aparatına Maruz Kalması ile ürünlerde oluşabilecek değişiklikler gözlemlenebilir.

Analiz sürecinde kullanılan maruz kalmanın amacı, atmosferik kirlilik, biyolojik saldırı ve tuzlu suya maruz kalma gibi yerel hava olaylarının neden olduğu bozulmayı simüle etmenin dışında nem ve ısının etkileri de dahil olmak üzere son kullanım koşullarıyla ilişkili özellik değişikliklerinin tespitini sağlamaktır.

ASTM D4329-21 standardı, floresan UV lambası ve su aparatının plastiklere maruz bırakılmasına yönelik geçerli olan özel prosedürleri ve test koşullarını kapsamaktadır. Analiz sürecinde en az üç numunenin maruz bırakılması ve sonuçların karşılaştırılması önerilmektedir.

Plastik Ürünlerin UV Maruziyeti için Nanolab Tüketici Laboratuvarı ile iletişime geçebilirsiniz.

ASTM D4329-21: Plastiklerin Floresan Ultraviyole (UV) Lamba Aparatına Maruz Kalmasına İlişkin Standart Uygulama
27293