Brulörlerde Yanma Verimi Ölçümü

Brulörlerde Yanma Verimi Ölçümü

Brulörlerde Yanma Verimi Ölçümü

Yakıt içinde bulunan karbon ile havanın içinde bulunan oksijenin hızlı bir şekilde tepkimeye girerek ısı ve ışık açığa çıkarmasına kısaca yanma denilmektedir. Brülörlerde doğru yanma ve baca gazı ölçümü de bu bağlamda verimlilik açısından çok önemli faktörlerdir.

Isıtma sistemlerinin ve sanayi üretiminin her alanında kullanılan “Brülörler”; doğalgaz,LPG, LNG, CNG, motorin, fuel oil veya toz kömür gibi yakıtların belirli oranlarda hava ile karıştırılmasıyla yanma işlemi gerçekleştirerek ısı enerjisi açığa çıkarmaktadır.

Nanolab Laboratuvarlar Grubu olarak, brülörlerin doğru ve verimli yanmayı baca gazı ölçüm cihazlarıyla kontrol etmekteyiz.

Ölçümlerde kullandığımız özel yanma gazı ölçüm cihazlarımız, yanma verimliliğinde yakıt/hava oranı konusunda hızlı ve doğru ölçüm sonuçları sunmaktadır. Kazan dairelerine ve brülörlere yetkili teknik servisler tarafından düzenli bakım yaptırılmalıdır. Düzenli baca gazı ölçümü yaptırmak hem enerji maliyetlerinizi düşürecektir hem de çalışan brülörlerinizin çalışma ömrünü uzatacaktır.

Portatif baca gazı analizörümüz ile büyük kazanlarda olduğu kadar petrol, gaz ve odun ateşinde tek bir ünite ile daha fazla ölçüm yapabilmekteyiz. Ölçümlerde; O2, CO, CO2, NO, NO(x), SO2, CxHy gazlarına ek olarak İslilik, Basınç, Sıcaklık, Gaz Kaçak Tespiti, Nem, Akış hızı ölçümü de yapılabilmektedir.

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren laboratuvarlarımızda TÜRKAK akreditasyonu ile ilgili yasal düzenlemelere ve standartlara uygun bir şekilde “Yanma Verimi Ölçümleri” gerçekleştirilmektedir.

6337