Biyokontaminasyon Testleri

Biyokontaminasyon Testleri

biokontaminasyon Testi

Sınıf IIa, IIb ve III Medikal cihazları için biyolojik kontaminasyon ciddi bir sorundur. Medikal cihazların hasta sağlığı açısından güvenilir olması üreticinin sorumluluğundadır. oluşabilecek kontaminasyon riskini en aza indirmek için hava ve yüzeylerin kontrolü başta olmak üzere su, gaz ve yağlayıcılar gibi kullanılan her şey sıkı kontrolden geçmelidir.

Biyokontaminasyon testleri kapsamında elde edilen veriler ile oluşan mikrobiyolojik değişiklikler tespit edilebilir, uygulanan sterilizasyon işlemlerinin validasyonu ve kontrolü sağlanabilir, başlangıçtaki biyolojik yük ile süreç sonundaki karşılaştırılabilir.

Hava biyokontaminasyonunu belirleyebilmek için biyo-çarpıcıların kullanıldığı bir yöntem ile test yapılırken, yüzey biyokontaminasyonu için standart koşulları altında sürüntüyle veya bir agar ortamında tek gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde proses sularında da mikroorganizma sayımı gerçekleştirilebilir.

Medikal cihazların, kalite ve sistem performansının test edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla uzman ekip ve yetkin laboratuvarlar ile çalışmak önemlidir. Nanolab Laboratuvarlar Grubu olarak Medikal Cihazlarda Biyokontaminasyon Testleri hizmeti vermekteyiz.
27074