BLOG

MEDİKAL ÜRÜN BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testi

Medikal Maskelerde Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği Testi

BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testi

Medikal alanlarda, laboratuvarlarda kullanılan medikal maskeler; Covid-19 salgını nedeniyle daha fazla önem kazanmıştır. Medikal maskeler belirli standartlara bağlı olarak üretilmekte ve test edilmektedir.

Medikal maskeler EN 13485 standart kapsamında test edilmektedir. Söz konusu standart kapsamındaki önemli testlerden biri de BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testidir.

BFE yani bakteriyel filtrasyon verimliliği; Tip I, Tip II ve Tip IIR medikal maskelerde gerçekleştirilen, maskelerin yukarı akış bakteriyel zorluğunun aşağı akış kalıntı konsantrasyonuna oranı baz alınarak filtrasyon verimliliğinin belirlenmesi esasına dayanmaktadır.

Filtrasyon verimliliği maske tipleri için şu şekilde olmalıdır:

- Tip I: ≥ 95
- Tip II: ≥ 98
- Tip IIR: ≥ 98

BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) testi medikal maskeler dışında farklı standartlar kapsamında cerrahi önlükler, kapaklar ve hava filtreleri gibi biyolojik aerosollere karşı kouma sağlaması gereken malzemeler üzerinde gerçekleştirilmektedir.

BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) testi; ASTM F2100, EN 14683 standartları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca FDA 520(k) cerrahi maske başvurularında gerekli analizlerdendir.

MEDİKAL MASKE ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.