BLOG

KOZMETİK / DETERJAN Deterjan Kapsüllerinden Gelen Tehlike !!!

Deterjan kapsül polimerleri çevreyi kirletiyor olabilir.

Deterjan Kapsüllerinden Gelen Tehlike !!!

Deterjan kapsül polimerleri çevreyi kirletiyor olabilir. Polivinil alkol deterjan kapsül kaplamaları çamaşır makinesinde çözünür, ancak polimerin kendisi atık su arıtımı ile bozulmayabilir.

Çamaşır makinesine veya bulaşık makinesine atılabilen plastik deterjan bölmeleri, suda çözünür polivinil alkol içinde kapsüllenmiştir. Makine açıldığında, bölmenin dış kılıfı çözülerek içindeki sabunu serbest bırakır ve PVA kanalizasyona gider. Arizona Eyalet Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencileri olan Charles Rolsky ve Varun Kelkar, konu ile ilgili araştırma yaptı.

Amerikan Kimya Derneği'nin bir toplantısı olan ACS Bahar 2021'de Salı günü Rolsky'nin sunduğu ön sonuçlar, malzemenin atık su arıtımı ile tamamen parçalanmadığını gösteriyor. Polimerik Malzemeler Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'ndeki bir oturumda Rolsky, araştırmalarının ABD'de her yıl atık su arıtımı yoluyla yaklaşık 7.000 metrik ton PVA'nın bozulmadan kaçındığını gösterdiğini söyledi.

Bu sayıya ulaşmak için, Rolsky ve Kelkar, deterjan kapsülü tüketimi, eyalet bazında su kullanımı ve atık su arıtma tesisi altyapısı hakkındaki verileri ve PVA bozunması için gerekli koşullar hakkında bilinenlerle ilgili tüketici bilgilerini bir araya getirdi. Deterjan bölmelerinden gelen PVA'nın yaklaşık % 4'ünün arıtılmış suda sindirilmeden boşaltıldığını, yaklaşık % 65'inin ise çöken ve çöplüklere gömülen, tarım alanlarına uygulanan veya yakılan çamurda sona erdiğini tahmin ediyorlar.

Rolsky, PVA'nın ABD su yollarına girmesi durumunda endişelenmek için birkaç neden olduğunu söyledi. Materyal, pestisitleri ve ağır metalleri emebilir ve su ekosistemlerine zarar veren bir köpürme ajanı görevi görebilir. Toplantıda Rolsky, "Bunun, bunu daha fazla inceleme çağrısı yapacağını umuyoruz" dedi. Modelleme çalışmalarının, atık su arıtma tesislerinde ve tesisleri taklit edecek şekilde tasarlanmış laboratuvar koşullarında PVA bozunmasını inceleyerek doğrulanması gerektiğini söyledi.

Kaynak; https://cen.acs.org/acs-news/acs-meeting-news/Detergent-pod-polymers-polluting-environment/99/i14

DETERJAN ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.