BLOG

GIDA Gıdalarda Kolesterol Tayini

Gıdalardaki Kolesterol İçeriğinin Belirlenmesi

Gıdalarda Kolesterol Tayini

Kolesterol, damar sertliği ve kalp hastalıkları ile ilişkili bir steroiddir. Safra tuzları, adrenokortikal hormonlar, D vitamini içeren çok sayıda steroidin öncüsü olması bakımından kolesterol önemlidir.

Kolesterol vücudun tüm hücrelerinde, özellikle de sinir dokusunda yaygın olarak bulunur. Plazma zarının ve plazma lipoproteinlerinin ana bileşenidir.

En önemli iki kolesterol türü, yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir (LDL). LDL kolesterol "kötü kolesterol" olarak adlandırılırken, HDL kolesterol vücut üzerindeki farklı etkileri nedeniyle "iyi kolesterol" olarak adlandırılır. Çok fazla LDL kolesterol, özellikle kalbi besleyen koroner arterlerde ateroskleroz (lipid birikimi) nedeniyle tıkanmaya yol açarak kalp krizi olasılığını artırır. HDL kolesterol, kolesterolü kan damarlarından uzaklaştırır ve böylece tıkanma ve kalp krizi olasılığını azaltır.

Yumurta sarısı, kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklar kolesterol açısından zengindir; sebzeler, meyveler ve tahıllar ise hiç kolesterol içermez. Sağlıklı bir yaşam sürmek için diyetimizdeki kolesterol seviyelerini sınırlamak çok önemlidir. İşte tam da bu nedenle, yiyeceklerimizle birlikte ne kadar kolesterol sağlandığını bilmemiz gerekiyor.

Kolesterol miktarına ilişkin bir iddiada bulunulduğu takdirde, içeriğinin miligram (mg) cinsinden bildirilmesi ve ambalajın üzerine açıkça yazdırılması gerekmektedir.

GIDALARDA KOLESTEROL TAYİNİ İÇİN TIKLAYINIZ.