BLOG

MEDİKAL ÜRÜN Bakteriyel Endotoksin (LAL) Tayini

Bakteriyel Endotoksin (LAL) Tayini Nedir? Hangi Ürünlerde Test Edilmelidir?

Bakteriyel Endotoksin (LAL) Tayini

Endotoksin; gram negatif bakteri hücrelerinin dış zarının bir bileşeni olarak ifade edilebilir. Kısaca gram negatif bakterinin hücre duvarında bulunan bir lipopolisakkarittir.

Su ve hava gibi gram negatif bakterilerin yaşadığı ortamlarda bulunmakta ve bakteriler ölse dahi varlığını sürdürmektedir. 10-12 - 10-9 g civarında vücuda girişi bile çeşitli biyolojik reaksiyonlara neden olan bir pirojendir.

Pirojenik madde pozitif bakteriler, mikobakteriler, mantarlar ve ayrıca virüsler tarafından üretilebilen, yüksek ateşe neden olan zararlı maddelerdir. Ancak gram negatif bakteriler tarafından üretilen pirojenler, özellikle farmasötik sektörü için önem taşımaktadır.

Pirojen üreten gram negatif bakterilerin iyi örnekleri Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas, Enterobacter ve Klebsiella'dır.

Bakteriyel endotoksin yani LAL tayini ise gram negatif bakterilerin hücre duvarlarındaki toksik yapılarının tespit edilmesidir.

LAL Tayini Hangi Ürünlerde Gerçekleştirilir?

- İn vitro medikal ürünler (kalp pili ve protez gibi kardiyovasküler, lenfatik ya da beyin omurilik sıvısı ile doğrudan – dolaylı temasta bulunan ürünler)
- İlaç endüstrisinde, enjekte edilebilir farmasötik ürünler
- Diyaliz sularında

Bakteriyel Endotoksin Test Standarları:

- European Pharmacopeiae (E.P.) 2.6.14-Bacterial Endotoxins
- United States Pharmacopeiae (USP)-85-Bacterial Endotoxins Test

MEDİKAL ÜRÜN ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.