BLOG

GIDA Gluten (Alerjen) Testi

Gluten Nedir? Gıdalarda Gluten Tespiti

Gluten (Alerjen) Testi

Gluten, buğday, çavdar ve arpa tohumlarında bulunan suda çözünmeyen proteinlerin (gliadin ve glutenin) bir kombinasyonunun ortak adıdır.

Gluten testi seçeneklerinin faydaları arasında marka koruması, ürün ve etiketleme gerekliliklerine uygunluk, maliyetli ürün geri çağırmalarının önlenmesi, sorumluluk görevi ve tüketici güveninin sağlanması yer alır.

Bir ürünün etiketlenmesinde içerdiği alerjen maddelerin belirtilmesi önemlidir. Bu maddelerden biri de “gluten”dir. Gluten; buğday, arpa, çavdar gibi birçok tahılda bulunan bir proteindir. Gluten varlığı bazı insanlarda ciddi sağlık sorunlarını ve diğer duyarsızlıkları tetikleyebilir.

Bu rahatsızlıklar;

- Çölyak Hastalığı: Bağırsağın iç yüzeyinde zarara neden olan, bağışıklık sistemi aktivitesini tetikleyen otoimmün bir rahatsızlıktır. Zamanla besinlerin emilimini olumsuz etkiler.
- Çölyak Dışı Gluten Duyarlılığı: Bağırsak iç yüzeyine zarar vermese dahi şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı gibi belirti ve semptomlara neden olmaktadır.
- Gluten Ataksisi: Belirli sinir dokularını etkileyerek kas kontrolü ve istemli kas hareketlerinde bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Çölyak hastalığı ya da gluten intoleransı yaşayanlar için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yapılması gereken en doğru yöntem beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Özellikle; kinoa, esmer pirinç, yabani pirinç, karabuğday, sorgum gibi glütensiz tahıllar tüketilmelidir.

Glutensiz beslenme günümüzde sağlık problemlerinin dışında sağlıklı beslenme programı olarak da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu durum gıda sektöründe birçok glütensiz ürün üretimine neden olmuştur.

GLUTEN ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.