BLOG

Sıvı Sabun Ürünlerinde Bakteri Ekinlik Testleri

Sıvı Sabun Ürünlerinde Bakteri Ekinlik Testleri

Sıvı Sabun  Ürünlerinde Bakteri Ekinlik Testleri

Sabunlar, çeşitli maddelerin birleşiminden oluşan temizlik amacıyla kullanılan ürünlerdir. Günümüzde kullanılan sabun ürünlerinde temizleme özelliğinin yanında antibakteriyel özellik göstermesi tüketiciler açısından tercih sebebi olmaktadır. Bu ürünler antibakteriyel ürünler olduğundan biyosidal ürün olarak değerlendirilmektedir. Antibakteriyel sabun üretecek firmaların ilgili bakanlıklardan izinler alması gerekmektedir. Bakanlık başvurusunda hazırlamış olduğu dosyasında, ürünün antibakteriyel iddiası olmasından dolayı bakteriler üzerinde etkili olduğunun anlaşılmasını sağlayacak testleri yaptırması gerekmektedir. İstenilen testlerden olumlu sonuçlar alınmasının ardından firmalar ürününü ruhsatlandırıp üretip, satışını gerçekleştirebilirler. Laboratuvarımız güncel talimatlar doğrultusunda TS EN 1276 metodundan akredite bir şekilde Bakterisidal Aktivitenin Değerlendirilmesi analizini gerçekleştirmektedir.

TS EN 1276 metodu ile Bakterisidal Aktivitenin Değerlendirilmesi analizinde aşağıdaki mikroorganizmalar üzerinde testler gerçekleştirmekteyiz.
• E. coli K12 NCTC 10538
• E. hirae ATCC 10541
• P. aeruginosa ATCC 15442
• S. aureus ATCC 6538

Sabun ürünleri genellikle kullanımı esnasında durulanan ürünlerdir. Gerçekleştirilen testler sonucunda bakteriler üzerinde etkin sayılabilmesi için bakteriler üzerinde en az %99,9 etkili olması gerekmektedir. Firmalar, ürününün bakteriler üzerinde etkin olması durumunda ürün ambalajlarına “Bakterileri %99,9 yok eder.”, “%99,9 bakterilere karşı koruma sağlar” gibi ifadelere ürünlerinin ambalajlarında yer verebilmektedir.

6300